Про нас

ДП Берегівське ЛГ

Розташування


Розташоване, переважно, у Берегівському адміністративному районі Закарпатської області. Незначні за величиною площі окраїн суцільних лісових масивів розміщуються у Мукачівському (24 га) та Іршавському (415 га) районах. У відповідності до комплексного лісогосподарського районування Західного регіону України територія лісгоспу відноситься до лісогосподарського району Закарпатської низовини з лісостеповими дубовими лісами. Уся територія лісгоспу віднесена до рівнинних лісів і знаходиться на півдні західної частини області. Загальна площа лісового фонду, наданого підприємству у постійне користування, сягає 7441 га та 1601 га колишніх агролісів. Корінними рослинними формаціями вважаються дубові ліси з домішкою у складі граба, ясена, липи та інших порід. У заплавних дубових лісах зрідка трапляється вільха, ясен, тополя або формуються чисті дубняки. Найбільш поширеними типами лісу в лісовому фонді підприємства є свіжі та вологі грабові діброви і судіброви, які в основному займають підвищені та рівнинні ділянки рельєфу. В понижених місцях домінують діброви і судіброви сирих гігротопів.

Екологічні пріоритети


При веденні лісового і мисливського господарства лісівники Берегівщини надають перевагу екологічно спрямованим способам та методам господарювання у лісах. Екологічні пріоритети проявляються вже на рівні законодавства та впровадження нормативно-правових актів. Зокрема, при функціональному поділі лісів за екологічним і соціально-економічним значенням 50,1 відсотка лісового фонду підприємства віднесені до категорій захисних лісів, рекреаційно-оздоровчих лісів та лісів природоохоронного призначення. У межах лісів природоохоронного призначення знаходяться п’ять об’єктів природно-заповідного фонду. Це заповідні урочища “Атак” площею 52 та, “Берегівське горбогір’я” площею 33 га, “Боржава” площею 1481 га, геологічна пам’ятка природи “Каолінова шахта “Кукля” площею 5,5 га та ботанічний заказник “Залуж” площею 3 га.

Мисливські угіддя


Мисливські угіддя на території підприємства розподілені і надані у довгострокове тимчасове користування низовим мисливським колективам для ведення мисливського господарства. Ці колективи, у відповідності до вимог законодавства та проекту мисливського впорядкування, здійснюють охорону та відтворення дикої фауни, проводять облік та підгодівлю тварин, організовують проведення полювання за спеціальними дозволами. У лісах лісгоспу водяться олені, козулі, кабани, зайці, куниці, білки, лисиці тощо. З метою поліпшення організації полювання, в тому числі й міжнародного, в лісгоспі організоване вольєрне мисливське господарство площею 1484 га, де утримується мисливська фауна, зокрема, олень благородний, лань європейська, козуля, кабан. Утримання диких звірів тут здійснюється за нормами і вимогами міжнародного виміру, а для вітчизняних та іноземних мисливців збудована база відпочинку “Берегліс”. Потенційні можливості для розвитку має галузь побічного користування лісом. Тут у значних обсягах можна заготовляти і переробляти дикорослі плоди і ягоди, трав’яні рослини, квіти, горіхи, гриби. Організація цих промислів за місцевими бізнесменами у тісній співпраці з лісгоспом. Тепер недеревинною продукцією лісів Берегівщини користуються переважно місцеві жителі та відпочиваючі з інших регіонів області й країни. Лісогосподарські заходи, якими охоплена вся площа лісового фонду підприємства, здійснюється у відповідності до проекту організації ведення і розвитку лісового господарства. Проект розроблено на типологічній і генетико-селекційній основі. На цій же основі передбачено і виконання запроектованих заходів. Користування деревинним лісовим ресурсом обмежене, і тому район розташування лісгоспу часто потребує додаткових ввізних ресурсів деревини для задоволення потреб місцевих деревообробних підприємств. Відповідно “Порядку спеціального використання лісових ресурсів”, затвердженого постановою кабінету міністрів України від 23.05.2007 року № 761 , заготівлю другорядних лісових матеріалів та побічне користування лісгосп нездійснює. Але в лісових масивах Берегівського лісгоспу є різноманіття грибів, лісових ягід та лікарських трав, які використовуються для потреб місцевого населення.

Лісовий фонд


Фактично застосовується індивідуальний підхід до кожної земельної ділянки лісового фонду (таксаційного виділу). При цьому враховуються зональні, природні та економічні умови з метою забезпечення повного й ефективного використання земель лісового фонду, підвищення продуктивності та якісного складу лісів. Найважливішим лісогосподарським завданням берегівчан є поступова заміна вторинних насаджень, які, переважно, представляють похідні за породним складом, низькопродуктивні деревостани, на високопродуктивні, корінні за породним складом насадження дубових формацій. Конкретно заміні підлягають похідні грабові деревостани або чисті порослеві дубняки, які ще, на жаль, мають тут поширення внаслідок припущення помилок у веденні лісового господарства у минулому. Добре, що на сьогодні значна частина найважливішого завдання лісівників підприємства виконана, але ще майже на 500 га деревостани підлягають поступовій заміні. Іншим, не менш важливим лісогосподарським завданням працівників лісгоспу є проведення переформування одновікових деревостанів на різновікові, які ліпше виконують екологічні захисні функції. Особливо таке переформування потрібно здійснювати у лісах, що віднесені до категорії захисності, а ці ліси займають 50 відсотків площі лісового фонду підприємства. Берегівчани у реалізації своїх подальших планів вбачають збільшення площі лісового фонду, підвищення продуктивності і якості лісових насаджень та нарощення на цій основі екологічного потенціалу лісів підприємства. При проведенні рубок формування і оздоровлення лісу підприємством використовується найменш екологічно шкідливе кінне трелювання та вивезення деревини. А для рубок головне користування які розробляють підрядники використовуються транспортні засоби, а саме: трактори