Структурні підрозділи

Державне підприємство «Берегівське лісове господарство» був створений 03.07.1995 року, як Берегівський держлісгосп, згідно наказу Міністерства лісового господарства № 57 від 26.05.1995 року за рахунок лісів Новосільського лісництва, ЛМЛ «Нове Село» і частини лісів Берегівського лісництва колишнього Берегівського лісництва Мукачівського лісокомбінату об’єднання «Закарпатліс». Цим же наказом лісгосп увійшов до складу новоствореного обласного управління лісового господарства Закарпатської області.

Відповідно до наказу Держкомлісгоспу від 27.05.2010 року № 158 «Про впровадження новітніх форм організації господарської діяльності» наказом по ДП «Берегівське ЛГ» від 01.09.2010 р. проведена реорганізація території існуючих двох лісництв з яких створено п’ять нових лісництв.

На виконання наказу Державного агентства лісових ресурсів України № 41 від 25.09.2015р. «Про ліквідацію державного підприємства «Закарпатське обласне управління лісогосподарських та агропромислових господарств», розпорядженя голови закарпатської обласної державної адміністрації від 26.08.2015р. № 279 «Про передавання лісових ділянок для ведення лісового господарства, охорони лісів, використання та відтворення лісових ресурсів», наказу Закарпатського обласного управління лісового та мисливського господарства № 59 від 27.11.2015р. «Про передавання лісових ділянок філії «Берегівське ЛАГ» ДП «Закарпатське ЛАГ» до лісфонду ДП «Берегівське ЛГ», та наказом ДП «Берегівське ЛГ» від 04.01.2016р. № 5 «Про створення нового структурного підрозділу підприємства — «Квасівське лісництво» (шосте).

Загальна площа ДП «Берегівське ЛГ» становить – 9039,0 га.

На території ЛМЛ «Нове Село» № 1 розміщене вольєрне господарство площею 1484,0 га.

До основних видів диких тварин в умовах господарства відносяться: олень благородний, козуля, лань, кабан, заєць-русак.

Згідно лісорослинного районування територія держлісгоспу відноситься до зони дубових рівнинних лісів Закарпаття. Клімат району розташування Берегівського лісового господарства перехідний від теплого західно-європейського до помірно-теплого континентального. Характеристика кліматичних умов, що мають значення для лісового господарства:

Середньорічна температура повітря – 9,9   С.

Кількість опадів на рік – 1014 мм.

Глибина промерзання грунту – 40-70см.

Відносна вологість повітря – 78%.

Рельєф території розміщення держлісгосу рівнинний. Висота над рівнем моря складає від 100 до 136 м. вся територія держлісгоспу віднесена до рівнинних лісів. В заплавній частині переважно формуються дерево-середньо- та сильно-опідзолені. Глеєві і глеюваті рунти, поверхнево-оглесні і глеюваті та суглинні грунти.

 Так от, державне підприємство «Берегівське ЛГ» господарює саме у низинних лісах. Йому припав чи не найкращий шматок – найбільш сонячний район Закарпаття – Берегівський. І тільки незначна частка території лісгоспу припадає на таку ж, залиту сонцем, Іршавщину та Мукачівщину.

Найбільше тут дуба, який, як відомо, зростає тільки на дуже добрій землі. Рідше потрапляє на очі граб, ясен або ж липа. На заплавах зрідка зустрінете вільху, ясен чи тополю або ж чисті дубняки. Грабові діброви тут свіжі та вологі.

Половини з усіх лісів цього підприємства належать до захисного фонду та вважаються рекреаційно-оздоровчими.

Серед них  – справжні дивовижні. Як от урочище «Атак», яке справедливо вважається «закарпатськими джунглями». Це ботанічна пам’ятка природи загальнодержавного значення. Розташована вона трохи на північ від села Квасово. Щоправда, сюди часто забирається ріка Боржава. Особливо весною вона полюбляє підтоплювати діброви. Зате тут буяє така щедра зелень, що вам навіть може здатися – це ледь не тропіки. Деякі рослини, які тут можна помітити, справді рідкісні та занесені до Червоної книги України.

Ще одна родзинка тутешнього рельєфу – «Берегіське горбогір’я». Це вервечка горбів, де колись добряче похазяйнували вулкани. Простягається вона від села Затишне до села Бене. Біля 18 кілометрів удзовж та біля 9 упоперек суцільної краси. Схили тут часто нагадують тераси. Виноградники, сади просто-таки розкошують під рясним сонячним промінням.

Берегівське горбогір’я протрималося останніх 15 мільйонів років! Це своєрідний острів серед Придунайської низовини. Навіть серед вулканічних зон воно особливо вирізняється. Адже розташувалося воно на межі двох структурних зон − Паннонського серединного масиву та Закарпатського внутрішнього прогину. Одні вулкани викидали ліпаритову магму, інші – андезито-базальтову. І саме тут, на Берегівському горбогір’ї, все змішалося докупи. Тож фахівці стверджують, що тут в надрах Землі одночасно дихали два магматичні багаття: ліпаритове та базальтове.

Ще одне заповідне урочище на території лісгоспу – Боржава. Тут росте дубово-ясеневий заплавний ліс, вік деяких дерев сягає навіть більше 200 років. Зустрінете також багато червонокнижних рослин, як от білоцвіт літній, крокус Гейфеля.

А ще в цих лісах можна побачити справжню легенду Карпат – чорного лелеку. Птаха відлюдкувата, тому лісівникам  треба оберігати її родинний затишок. Коли придивитися пильніше, зрозумієте, що тут багато ґаздів – кіт лісовий, малий і великий дубовий вусач, жук-олень.

Не менш цікава і  геологічна пам’ятка природи «Каолінова шахта «Кукля». Тут вже треба озброюватися терпінням та фотоапаратом. Бо побачити таке щастить нечасто. Печери, штольні, квершлаги, орти, рейки, стрілки… Хоч знімай фільм про життя із минулого сторіччя. Не менш цікавий і розмаїтий на унікальні види і ботанічний заказник «Залуж».

А загалом у цих лісах водиться багато звірів – косулі, кабани, зайці, білки, куниці. Є й мисливські угіддя, їх територія сягає майже 1500 га.