Лісівники Берегівщини готові до викликів сьогодення

Роздута справа
9 Листопада, 2016
Некомпетентність, що обходиться дорого
16 Листопада, 2016
Показати всі

Лісівники Берегівщини готові до викликів сьогодення

sdc14255

Мабуть, не варто доводити, що професія лісника одна із найпочесніших не тільки в нашій країні, а і на всій землі. Плодами лісу користуються всі люди на планеті, адже навіть якщо не брати до уваги деревину, якою послуговуються майже всі, то без сумнівів, дихає кожний. У той же час ліс, як відомо, – найбільший продуцент кисню на планеті. Одне дерево за рік (залежно від величини й виду), в середньому виробляє від 100 до 700 кг кисню, пов’язує 33 кг вуглецю, нейтралізує 80 кг шкідливих речовин, абсорбує 20 кг пилу та фільтрує близько ста тисяч кубометрів повітря. Отож, значення лісу, а з ним  і лісовиків, які ним опікуються для нас усіх, важко переоцінити. Про сьогоднішні проблеми і виклики, які стоять перед лісівниками Берегівщини ми розмовляли із в. о. директора державного підприємства «Берегівське лісове господарство» (ДП «БЛГ») Богданом Андрійовичем Шойного.

– Пане Богдане, загальновідомо, що ліси – легені нашої планети – мають неоціненне екологічне та соціально-економічне значення, тож не дивно, що пересічних мешканців району та, мабуть, і всієї країни турбує подальша доля лісу. Що доброго Ви можете сказати про перспективи розвитку лісової галузі району?

            – Повірте мені, що всі члени нашого випробуваного на міцність, згуртованого колективу сповна переймаються важливістю місії, яка на них покладена. Тому ми всіляко стараємося не тільки підтримувати у належному стані лісові ресурси господарства,  а й примножувати їх. Скажімо, обставини часто складаються таким чином, що ми із об’єктивних причин (несприятливі погодні умови, повені тощо) не можемо виконати своєчасно певний показник із заготівлі чи відпуску деревини але плани посадки завжди перевиконуємо. Звичайно, процент перевиконання невеликий, адже площі лісів є сталими але за рахунок існуючих галявин в межах лісових кварталів ми завжди висаджуємо деревця на більших площах.

–Як пройшла цьогорічна кампанія зі збирання насіння?

– Для кожного лісового господарства період збору насіння дуже відповідальний, адже від нього залежить виконання плану посадки дерев у майбутніх роках. Тож до цієї важливої справи ми ретельно підготовилися. Незважаючи на те, що цьогоріч «урожай» жолудів був надто слабенький ми їх заготовили вдосталь. Правда, для цього прийшлось командирувати працівників ДП «БЛГ» аж у Черкаську область, у якій дуби вродили краще. На даний час у наших коморах складовано 2600 кг жолудів дуба звичайного, 250 кг – дуба червоного, 4 кг насіння бука, стільки ж явора, 1 кг ялиці та 200 кг каштану їстівного. Все це насіння висадимо у трьох розсадниках. Так намічаємо, щоб на кожні два лісництва  припадав один розсадник. У наших планах фігурує і створення розсадника декоративних дерев. По домовленості із керівництвом РДА і, зокрема, з його головою Іштваном Петрушкою   в майбутньому планується у кожному селі району за наперед виробленим проектом ландшафтного дизайну висаджувати дерева на алеях, парках тощо. Ми будемо поставляти саджанці та здійснювати лісотехнічний контроль за доглядом паркових насаджень. Звичайно, засаджувати сільську паркову зону будуть мешканці поселень.

– Подейкують, що мешканці міста й району, яким за власні кошти виписали дрова на опалення не можуть їх вивезти з лісу. Спростуйте або висвітліть, будь ласка, це питання.

—На жаль, частково така інформація – небезпідставна. У нових Санітарних правилах в лісах України, які затверджені в редакції постанови Кабміну України 26. 10. 2016, №756, головний акцент робиться на вибірково-санітарних рубках. Отож ми стараємося менше робити суцільних-санітарних рубок. У результаті скоригованого плану заготовки деревини замість 25 тис. м. куб. ми маємо заготовити 18 тис. м. куб. Вважаю, що при цьому слід зауважити: природний приріст деревини, загалом у всіх лісництвах ДП «БЛГ», становить 35 тис м. куб….

Та, незважаючи на це, до кінця року ми розрахуємося із всіма нашими клієнтами. До речі, на даний час є заготовлені дрова у лісі біля с. Горбок. При наявності транспорту населення може вивезти дрова паливні, тобто ті особи які попередньо вже заплатили за продукцію Інша справа, що інколи наші (і не наші) плани можуть скоригувати несприятливі погодні умови.

—Як відомо із ЗМІ, в наступному році у два рази зросте мінімальна заробітна плата, у той же час, як повідомив голова Державної фіскальної служби України Роман Насіров протягом року вона буде підвищуватися двічі: до 5 тис. грн.., а потім до 7 тис грн.. Звичайно, це буде непросте випробування для всіх підприємств країни. Розкажіть, будь ласка, як будете зводити дебет із кредитом. Чи, бува, не збанкрутує ДП «БЛГ»?

Можу Вас з усією відповідальністю запевнити, що не збанкрутує. Однак в зв’язку з підвищенням мінімальної заробітної плати адміністрацією підприємства планується переглянути ціни на лісо продукцію в бік збільшення до 15 відсотків тобто підняття цін на фанерний кряж, пиловник тощо. На жаль прийдеться на декілька відсотків підняти ціни і на звичайні дрова для опалення приватних осель. Однак, сподіваємося, що таке зростання ціни сприйметься нормально, адже якщо зросте зарплата, то зросте й купівельна спроможність людей.

ЕМІЛ ТУРАНІ